Задана ширина


Kurš skārda jumts lētāks, praktiskāks un ilgmūžīgāks?
Ja man būtu jāliek savai mājai jumts, noteikti liktu gludo skārda jumtu, kas tehnoloģiski tiek iestrādāts ar dubulto slēgu vai, kā tautā mēdz teikt, falci.
Šo jumtu ieklājot, netiek izmantotas skrūves vai naglas, tātad nav caurumu. Pareizi ieklājot, šāds jumts būs pilnībā hermētisks. Tas ir ļoti svarīgs nosacījums, lai jumts netecētu.

Vienīgais nosacījums - šī jumta ieklāšanu jāuztic profesionālam jumiķim, jo jāzina daudz specifiskas nianses, īpaši iestrādājot sarežģītās vietas, piemēram, pieslēgumu pie skursteņa un sienām, sateces vietas, jāzina, kā iestrādāt jumta logus un lūkas, sarežģītas konfigurācijas jumtam pareizi izveidot izbūves u.c.

Latvijas tirgū vairāki lielie ražotāji piedāvā gludo skārda jumtu, kam ir tehnoloģiski atšķirīgs stiprināšanas veids - ar klikšķa slēgumu un skrūvēm. Pieļauju, ka spēcīgā vējā un brāzmās šāds slēgums varētu tikt atrauts vaļā. Turklāt tehnoloģiski stiprināt jumtu ar skrūvēm ir nepareizi, jo sacaurumotu jumtu vairs nevar uzskatīt par hermētisku.

Gludais skārda jumts arī ļoti labi pašattīrās - nokrišņu ūdens, kā arī putekļi lielā mērā paši nobirst. Protams, arī metāla jumts ir jākopj gluži tāpat kā pagalms, māja... Vismaz divas reizes gadā tam jāiztīra renes. Ja salīdzina, piemēram, bitumena jumta materiāls ir abrazīvs, tajā saķeras putekļi un gruži, tāpēc tie ir labi apstākļi, kur aug sūna, kas savukārt ļoti bojā jumta materiālu.

Dakstiņu profila skārda jumts ir vizuāli glītāks, tomēr tam ir arī vairāki mīnusi. Piemēram, to ir grūti labot, jo pa to staigājot, jumts viegli deformējas.

Sarežģītas konstrukcijas jumtam, ieklājot dakstiņu profila jumta segumu, ir daudz atgriezumu, ko nevar izmantot citām vajadzībām. Jumta saimniekam tie ir lieki tēriņi.

Gludajam skārda jumtam un dakstiņu profila jumtam galvenā atšķirība ir stiprināšanas veids. Dakstiņu profila jumta seguma ražotāji apgalvo, ka tas kalpošos 30 gadu. Taču noklusē, ka skrūves, ar kurām šis jumts tiek stiprināts, gan tik ilgi nekalpos. Skrūvējot skrūves, kā zināms, izmanto blīves. Pēc personīgās pieredzes varu teikt, ka blīves nekalpo ilgāk par desmit gadiem. Tātad tiklīdz blīves būs beigtas, arī skrūves vairs neveiks savu funkciju. No tā var secināt, ka dakstiņu profila skārda jumts var kalpot desmit, labākajā gadījumā 15 gadu.

Vai dakstiņu skārda jumtam skrūves nevar vienkārši nomainīt?
Var, bet tas ir sarežģīti. No skrūvēm, kas izmantotas stiprināšanā, jumta segumā paliek caurumi. Otrreiz tādas pašas skrūves vairs nevar izmantot, būs jāmeklē garākas un resnākas. Pēc tam skrūvju vietas noteikti jāhermetizē, vislabāk ar profesionālo hermētiķi. Apkārtējās vides ietekmē jumtam nodrošina hermētiskumu apmēram tikai divus gadus.
Tāpēc, ja saimnieks vēlas ļoti ilglaicīgu efektu, jāizmanto profesionālie jumta hermētiķi.

Profesionālos hermētiķus nevar iegādāties būvniecības veikalos, tikai atsevišķos specializētajos veikalos, kā arī pie sertificētiem jumiķiem, piemēram, Latvijas jumiķu apvienībā. Profesionālo hermētiķi, iestrādājot jumta segumā, skārdam izplešoties vai saraujoties, tas nezaudē plastiskumu, neplaisā, tāpēc jumtam ir nodrošināts hermētiskums.

Latvijas būvmateriālu veikalos pieejamie hermētiķi
Hermētiķis tiek iestrādāts tā, lai to nebojātu saules ultravioletais starojums, un tā ietekmē hermētiķis nemainītu savu struktūru. Tiesa, profesionālie hermētiķi ir arī salīdzinoši dārgi, 300 grami maksā vidēji EUR 9,00.

Kurš jumta skārds ir klusāks lietus laikā?
Lietum, atsitoties pret jebkuru jumtu, būs lielāks vai mazāks troksnis. Cik labi tas dzirdams mājā, atkarīgs nevis no jumta veida, bet gan no tā, cik kvalitatīvi ir izveidota bēniņu izolācija. Siltumizolācijas materiālam, ar ko siltina bēniņus, jākalpo arī kā skaņas izolācijai, jāapslāpē jumta troksnis. Ja salīdzina gludo skārda jumtu ar dakstiņu profila jumtu, gludais jumts ir klusāks. Tas tāpēc, ka zem jumta materiāla tam lielā laukumā ir saskare ar dēļu segumu. No otras puses - gludā skārda jumta segums sastāv no garām loksnēm. Vējainā laikā tās vieglāk padodas spiedienam, tāpēc mājā var atbalsoties savdabīgi būkšķi. Viena no skārda jumta priekšrocībām - tas ir salīdzinoši viegls, tādēļ to var likt ēkām, kas ir vājākas konstrukcijas vai arī jumta spāres ir liktas ar lielu atstatumu. Tādēļ skārda jumts ir ļoti piemērots esošām vecām ēkām, kam nepieciešams nomainīt jumtu. Jaunai mājai tehnoloģiski pareizāk būtu izvēlēties pēc iespējas smagāku jumtu, piemēram, dakstiņu, dabīgo akmens šīferi, niedras, jo smagāks jumts ēkas konstrukciju padara saturīgāku.

No kā ir atkarīga skārda jumta kvalitāte?
No dažādiem faktoriem - skārda veida, biezuma, pārklājuma. Taču pats svarīgākais, cik profesionāli skārda jumts ir izveidots, ieklāts. Latvijas jumiķu apvienība, veicot jumtu defektāciju jeb ekspertīzi, 95% gadījumu atklāj, ka vaina ir nevis jumta materiālā, bet gan tehnoloģiski nepareizi izveidotā jumtā. Jumtam galvenais kvalitātes rādītājs ir kalpošanas ilgums. Metāla jumtam ir jākalpo vismaz 30 gadu, lai šajā laikā nekas nebūtu jāmaina vai jāveic kāds remonts. Latvijā būvniecības uzņēmumi visbiežāk piedāvā kompleksu pakalpojumu - uzbūvēt māju no pamatiem līdz atslēgai. Taču ļoti retais celtnieks spēj būt tik universāls, lai mācētu arī pareizi ieklāt jumtu.

Turklāt būvniecības firmām nereti svarīgāks ir termiņš - ātrāk tikt galā ar visu būvniecības procesu un nopelnīt, tāpēc nereti tās mēģina novienkāršot sarežģīto jumta ieklāšanas procesu. Jumiķa misija ir padarīt savu darbu pēc iespējas profesionālāk.

Vai jumta skārda kvalitāti izvērtē arī pēc pārklājuma?
No pārklājuma kvalitātes atkarīgs, cik ilgi jumts saglabās savu izskatu. Jumta skārds ar pārklājumu, protams, ir dārgāks nekā bez pārklājuma, nekrāsots. Jumta pārklājums satur polimērus, atkarībā no to daudzuma veidojas pārklājuma struktūra un noturība pret ultravioleto starojumu, lai krāsas tonis neizbalotu. Jo vairāk polimēru, jo dārgāks pārkājums. Lētākais ir poliestera pārklājums, šādam jumtam krāsa neizbalos apmēram 15, 20 gadu.

Dārgāks ir PUREX un Pural pārklājums, tas kalpos, neizbalos vismaz 30 gadu.
Jumta pārklājuma toni parasti piedāvā izvēlēties pēc diviem katalogiem- eiropas RAL vai arī RUUKKI RR. Jāatceras, lai arī krāsu toņi šajos katalogos ir ļoti līdzīgi, tomēr, uzklājot uz jumta, tie atšķiras. Tāpēc visiem jumta elementiem jāizmanto tikai viena kataloga krāsu toņi.

Kurš skārda jumta veids ir ekonomiskākais?
Cinkots, nekrāsots skārda jumts. Latvijā pieņemtais standarta skārda jumta biezums ir 0,5 mm. Taču, ja līdzekļi ir ierobežoti, var izmantot arī 0,45 mm biezu skārdu. Vienīgais saimniekam jārēķinās, ka nekrāsots cinkots skārda jumts vides ietekmē oksidēsies. Tāpēc pēc trim, četriem gadiem tas noteikti jānokrāso. Tad šāds jumts var nokalpot 30 gadu, protams, ja tas ir pareizi ieklāts.

Jāņem vērā, ka mājai ar šādu jumtu svarīga ir ļoti laba izolācija, citādi varēs dzirdēt katru troksnīti uz jumta, īpaši lietus laikā.

Kāda biezuma skārds jāizvēlas kvalitatīvam jumtam?
Latvijā ražotāji piedāvā dažāda veida jumta skārdu. Cenas un kvalitātes ziņā vidusmēra cilvēkam vispiemērotākais ir krāsots tērauda jumts, tā skārda biezums ir apmēram 0,5 mm. Pareizi izveidots tērauda skārda jumts kalpos apmēram 40 -50 gadu.

Būvniecības veikalos šobrīd var iegādāties tērauda skārdu pat par EUR 4,50 kvadrātmetrā, arī tas ir pietiekami kvalitatīvs. Pieļauju gan, ka lētākā gala tērauda skārdam krāsa izbalēs ātrāk - apmēram pēc 15 gadu kalpošanas. Ja bēniņos ir nekvalitatīvi izveidota siltuma un skaņas izolācija, ar tērauda jumtu lietus laikā mājā labi var dzirdēt katru troksnīti. Šobrīd Latvijā atsevišķi ražotāji piedāvā arī ļoti kvalitatīvu Skandināvijā ražotu tērauda skārdu 0,6 mm biezumā. Tas kalpos vismaz 70 gadu, cena gan ir salīdzinoši augstāka. Augstāka kvalitāte un arī cena ir alumīnija skārda jumtam. Tā standarta skārda biezums ir 0,7 mm. Pareizi ieklājot, alumīnija skārda jumts kalpos 50 un vairāk gadu. Šī jumta galvenā priekšrocība - tas var apsūbēt, taču nekad nerūsēs.

Alumīnija skārdam ir salīdzinoši augsts izplešanās un saraušanās koeficients, tāpēc, ieklājot jumta segumu, vidus daļā jāatstāj termošuve, citādi ekspluatācijas gaitā materiāls var deformēties. Ekskluzīvākie un dārgākie jumta segumi ir titāncinka skārds un kapars. Titāncinka skārda sastāvā apmēram 97% ir cinks, kā arī dažādas piedevas, piemēram, kapars, kas jumta segumam piešķir plastiskumu.

Titāncinka skārda biezums ir 0,7 mm, cena apmēram EUR 20-25 kvadrātmetrā, atkarībā no tā, kā tehnoloģiski šis materiāls ir apstrādāts. 17 gs veidotais Rundāles pils jumts bija pilnībā no cinka, jo toreiz zināja tehnoloģiju, kā ražot jumta plāksnes no tīra cinka. Protams ekskluzīvākais ir kapara jumts. Tas kalpo 200 un vairāk gadu. Šāds jumts ir Rīgas Doma baznīcai un, lai cik savādi, arī Saktas puķu tirdziņu. Tieši tā, Saktas puķu tirdziņam tika uzlikts ekskluzīvākais patinēta kapara jumta segums!

Cilvēkiem ieteiktu uzmanīties, jo pašlaik lielākajos būvniecības veikalos var iegādāties lētu jumta skārdu, kam pat īsti nav zināms ražotājs un izcelsmes valsts. Par šādu jumts neviens nevar garantēt - cik ilgi tas kalpos, gadu, piecus vai desmit...

Senāk, piemēram, Cara vai Ulmaņlaikā ražotam skārdam vienmēr lika zēģeli, kad un kurā valstī tas ražots... Diemžēl mūsdienās šādas atzīmes vairs neliek, tāpēc nevar zināt, no kurienes skārds ir nācis.

Liekot mājai skārda jumtu, es ieteiktu izvēlēties zināma ražotāja materiālu. Ja mājas saimniekam ir nepieciešama konsultācija, lai saprastu, kurš jumta materiāls ir labāks, droši var zvanīt un vaicāt Latvijas jumiķu apvienībā. Saimnieks var būt pārliecināts par skārda kvalitāti, ja, iegādājoties jumta segumu, ražotājs jāizsniedz tā atbilstības sertifikātu, nosaka kalpošanas ilgumu un dod garantiju.

Nesen Latvijā bija gadījums, kad augstas kvalitātes alumīnija skārda jumta pārklājumam sāka lobīties pārklājums. Jumta saimnieks izsauca Latvijas jumiķu apvienības speciālistus veikt ekspertīzi. Mēs secinājām, ka jumta materiāls tiešām ir nekvalitatīvs, un ražotājs to pilnībā nomainīja. Tiesa, saimniekam par labu nāca tas, ka jumts bija profesionāli ieklāts.
Ražotāja dotā garantija ir spēkā tikai tad, ja jumts ir pareizi tehnoloģiski ieklāts.
Tādēļ pats, pats svarīgākais ir ieklāt jumtu tehnoloģiski pareizi un atbilstoši ražotāja norādītajām instrukcijām. Ja ekspluatācijā radīsies problēmas, ražotājs visticamāk mēģinās atrast iemeslu, lai jumtu nemainītu. Ja atklāsies, ka jumts ir nepareizi ieklāts, piemēram, nav īstajā slīpumā, tas būs pietiekams iemesls, lai atteiktu garantijas remontu vai jumta nomaiņu.